Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Zakończył się tegoroczny cykl spotkań partycypacyjnych nad najważniejszym dokumentem planistycznym Gdańska

Po raz pierwszy przed przystąpieniem do „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska” przeprowadzono kampanię informacyjną i zaproszono do współpracy mieszkańców oraz powołano Radę Studium. W sierpniu Rada Miasta przystąpiła do studium, a jesienią odbyły się warsztaty eksperckie i konsultacje z radami dzielnic i spółdzielniami mieszkaniowymi.

Zakończyły się – przewidziane na rok 2015 – działania partycypacyjne w pracach na trzecią edycją Studium. Przypomnijmy, że Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska to najważniejszy dokument, który będzie kreował politykę przestrzenną naszego miasta na najbliższe lata. Służy on koordynacji ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które muszą być z nim zgodne; zawiera także diagnozę aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej gminy i uwarunkowań jej rozwoju. Kolejny etap prac nad zakończy się wiosną przyszłego roku publiczną prezentacją założeń do Studium.

Warto podkreślić, że gdański model partycypacji społecznej zastosowany przy pracach nad nowym Studium został znacznie rozszerzony w stosunku do wymagań „Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym”. Podstawową różnicą było podjęcie działań informacyjnych i konsultacyjnych oraz zastosowanie wielu różnych metod informowania o działaniach partycypacyjnych, wykorzystanie wielu narzędzi konsultacyjnych (konferencje, seminaria, warsztaty) oraz skierowanie działań do szerokiej społeczności (mieszkańcy, radni, przedstawiciele organizacji pozarządowych, eksperci).

Kilkumiesięczna kampania informacyjna i partycypacja społeczna

Formalne przystąpienie do prac nad nowym Studium poprzedzono wielomiesięczną kampanią informacyjną pt.: „Gdańsk w nowej perspektywie – porozmawiajmy o studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska”.

W ramach kampanii informacyjnej odbyły się wiosenne warsztaty urbanistyczne z mieszkańcami, spotkania z radami dzielnic, przedstawicielami dużych spółdzielni mieszkaniowych, organizacjami pozarządowymi, konferencje i seminaria, konferencje prasowe,. W czasie tych spotkań, oprócz informacji o obowiązującym Studium, urbaniści razem z mieszkańcami rozmawiali o wyzwaniach rozwojowych naszego miasta.

Prezydent Paweł Adamowicz powołał także Radę Studium, która jest organem pomocniczym, powołanym w celu uspołecznienia procesu prac nad Studium. Rada jest zespołem interdyscyplinarnym, składającym się z ekspertów różnych profesji, którzy w ramach swej działalności zajmują się różnymi kontekstami urbanistyki: architektonicznym, transportowym, społecznym, ekonomicznym, kulturowym, ekologicznym. Więcej informacji o Studium, Radzie Studium, odbytych spotkaniach i konferencjach: http://www.gdansk.pl/studium

Uchwała w sierpniu

W sierpniu 2015 roku gdańscy radni podjęli uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Gdańska”. Przystąpienie do prac nad nowym studium jest efektem przeprowadzonych analiz w 2014 roku, które wykazały nieaktualność obowiązującego od 2007 r. dokumentu Studium. Analizy te zidentyfikowały zmiany uwarunkowań i wnioski, które powinny być rozpatrzone po przystąpieniu do Studium oraz nowe szczegółowe opracowania planistyczne.

Pięć warsztatów eksperckich

Zgodnie z harmonogramem prac nad Studium, we wrześniu i w październiku odbyło się pięć tematycznych warsztatów eksperckich. Podczas tych warsztatów eksperci zajmowali się rozwojem układu transportowego, ochroną środowiska przyrodniczego i kulturowego, tematem dobro publiczne a dobro prywatne w planowaniu przestrzennym, rozwojem policentrycznym Gdańska oraz kwestią stymulowania rozwoju gospodarczego.

Wybrane relacje ze spotkań:

http://www.gdansk.pl/nasze-miasto,512,39498.html;

http://www.gdansk.pl/nasze-miasto,512,39769.html

https://www.bip.gdansk.pl/multimedia,512,39946.html;

Spotkania z radami i spółdzielniami

Ostatnim elementem działań partycypacyjnych w roku 2015 były spotkania z radami dzielnic. Celem spotkań było wsparcie warsztatowe w formułowaniu wniosków do nowego Studium. Każde spotkanie odbywało się z kilkoma radami dzielnic, które terytorialnie ze sobą sąsiadują i mają wspólne interesy.

W październiku i listopadzie odbyło się łącznie 11 spotkań z trzydziestoma radami dzielnic oraz przedstawicielami pięciu spółdzielni mieszkaniowych, w trakcie których planiści z Biura Rozwoju Gdańska pomagali przedstawicielom mieszkańców w formułowaniu wniosków do Studium. Efektem tych prac będą uchwały rad dzielnic zgłoszone do BRG jako wnioski do rozpatrzenia w Studium.

W spotkaniach uczestniczyło 162 radnych dzielnicowych, czyli jedna trzecia wszystkich radnych (rady dzielnic liczą łącznie 486 członków). Niestety, spośród pięciu zaproszonych na spotkania spółdzielni mieszkaniowych, udział dyskusji wziął udział tylko przedstawiciel Spółdzielni Mieszkaniowej Rozstaje.

Podczas każdego z 11 spotkań zgłoszono pomysły, idee dotyczące poszczególnych dzielnic, które radni w formie uchwał złożyli jako wnioski do „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska”. Wnioski i postulaty składane przez radnych dzielnicowych dotyczyły głównie docelowego zagospodarowania oraz użytkowania terenów, w tym zmian w strukturze przestrzennej miasta oraz sfery komunikacyjnej (w tym parkingi), rekreacyjnej, usługowej. Spotkaniom przyświecała idea, że przestrzeń jest dobrem wspólnym, każdy powinien mieć równy dostęp i jednocześnie wpływ na jej kształtowanie.

Przygotowując się do spotkań, przedstawiciele BRG uwzględnili postulaty radnych wyrażone w ankietach ewaluacyjnych zebranych podczas wiosennych warsztatów (materiały dostępne nawww.brg.gda.pl w zakładce Prace nad nowym Studium). Dotyczyło to w szczególności następujących elementów:

- wyznaczenia osoby do kontaktów z Radami Dzielnic,

- utrzymania – jako najkorzystniejszej – warsztatowej formy spotkań,

- informowania o spotkaniach przede wszystkim za pomocą poczty elektronicznej.

Uwzględnione zostały również postulaty dotyczące organizacji (podział rad chcących współpracować ze sobą przy formułowaniu wniosków do Studium) oraz harmonogramu przyszłych spotkań.

Bardzo dobra ocena uczestników

Podczas warsztatów radni wypełniali ankiety ewaluacyjne. Warto podkreślić, że z wypełnionych przez radnych ankiet wynika, że aż 88% badanych dobrze lub bardzo dobrze oceniło spotkania warsztatowe! Wysokie były również oceny szczegółowe:

- 95% badanych miało możliwość przedstawienia swoich pomysłów i   poglądów związanych z tematem warsztatów (zagregowane odpowiedzi „zdecydowanie tak” i „raczej tak”);

- 85% badanych uzyskało odpowiedzi na wszystkie zadane pytania (zagregowane odpowiedzi „zdecydowanie tak” i „raczej tak”);

- 91% badanych dobrze lub bardzo dobrze oceniło sposób prowadzenia warsztatów;

- 89% badanych dobrze lub bardzo dobrze oceniło miejsce spotkania;

- 87% badanych dobrze lub bardzo dobrze oceniło czas trwania spotkania.

Projektanci Biura Rozwoju Gdańska dziękują wszystkim radnym rad dzielnic za tegoroczną współpracę, ich zaangażowanie, pomysły i interesujące dyskusje nad zagadnieniami rozwojowymi naszego miasta.

opal copy