Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Laureat IX Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego na jedynym koncercie w Gdańsku.

Wirtuoz skrzypiec, laureat nagrody Fryderyka oraz IX Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu – Robert Kabara - będzie bohaterem kolejnego koncertu w ramach jubileuszowego cyklu „Maestro…nie tylko skrzypiec”. Koncert odbędzie się w najbliższy piątek, 05.02.2016r., o godz. 19:00 w Sali Koncertowej Filharmonii na Ołowiance.

Robert Kabara

Robert Kabara jest wirtuozem skrzypiec, utytułowanym w wielu międzynarodowych konkursach. Doskonalił swój warsztat u takich sław jak sam Yehudi Menuhin.

Równolegle występuje także jako altowiolista, grając m.in. w duecie z genialnym skrzypkiem Maximem Vengerovem, a także z solistami młodszego pokolenia: Marianną Vasilevą, Agatą Szymczewską. Studia dyrygenckie ukończył pod okiem maestro Jerzego Maksymiuka.

Z kolein cykl „Maestro… nie tylko skrzypiec”, to nowość w jubileuszowym sezonie filharmonii. W jego ramach, wielcy soliści  nie tylko występują z orkiestrą i wykonują partie solowe, ale także… stają za pulpitem dyrygenckim.

Tym razem w repertuarze koncertu usłyszymy zarówno klasykę autorstwa Ludwiga van Beethovena, jak i współczesne dzieła, uchodzącego za najwybitniejszego kompozytora XX wieku, Benjamina Brittena oraz Ralpha Vaughana Williamsa.

Zarówno Britten, jak i Williams byli zafascynowani dawną muzyką angielską oraz angielskimi ludowymi pieśniami. Ślady tych fascynacji widoczne są w kompozycjach, które zabrzmią 5 lutego na Ołowiance. „Lachrymae Reflections on a Song oh John Downland” Brittena, to cykl swobodnych wariacji na temat jednego z miłosnych lamentów Johna Dowlanda (1563-1626) – „If My Complaint Could Passions Move” – pochodzącego z wydanego w 1604 roku w Londynie zbioru Lachrimae, or Seaven Teares tego słynnego kompozytora. Britten wykorzystał w tym utworze różne fragmenty melodii Dowlanda, której pełny kształt można usłyszeć dopiero w zakończeniu.

Z kolei wiele z prac Vaughana Williamsa zainspirowanych jest muzyką angielskiego renesansu. Praca „Fantasia on a Theme by Thomas Tallis” bierze swoją nazwę od oryginalnego kompozytora melodii Thomasa Tallisa ( c.1505-1585 ), a swoją kompozycją nawiązuje do fantazji powstających w epoce elżbietańskiej.

Wszystko to melomani będą mogli usłyszeć w mistrzowskim wykonaniu Roberta Kabary, któremu towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

BACKGROUND:

Robert Kabara

Jest twórcą orkiestry Sinfonietta Cracovia, której wizerunek i brzmienie tworzył przez ponad 20 lat /1994-2014/, pełniąc funkcję dyrektora, koncertmistrza, solisty i dyrygenta. Sięgając po skrajnie zróżnicowany repertuar - od klasyki kameralnej i symfonicznej poprzez muzykę filmową, jazz i elektronikę - wykreował dziesiątki projektów koncertowych, a także autorskich cykli: ‘La Musica da Camera’, ‘Grand Virtuoso’, ‘Czysta Forma’, ‘Wieniawski Avantgarde’, ‘Via d’Canzona’ oraz Cross-art Festival ‘Russia con Passione’. Współpracował z czołowymi postaciami polskiej dyrygentury, jak m. in. J. Maksymiuk,

K. Penderecki, J. Kaspszyk, A. Wit, M.J. Błaszczyk, T. Wojciechowski, jak również gośćmi ze światowej sceny, jak m. in. J. Axelrode, G. Chmura, L. Foster, C. Eschenbach.

Za swoją działalność uhonorowany został przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz odznaczeniem Honoris Gratia, które otrzymał z rąk prezydenta Miasta Krakowa podczas uroczystych obchodów XV-lecia działalności Sinfonietty Cracovia.

Jest wirtuozem skrzypiec, utytułowanym w wielu międzynarodowych konkursach m. in.:

III nagroda podczas IX Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu, I nagroda w Australia Bicentennial w Adelajdzie i zdobywcą nagrody specjalnej w Konkursie im. Zino Francescatiego w Marsylii. U początków jego warsztatu skrzypcowego stoją znakomici pedagodzy: Stanisław Lewandowski, Eugenia Umińska i Kaja Danczowska. Doskonalił swój warsztat u takich sław jak A. Gertler, G. Zhislin

i Y. Menuhin.

Równolegle występuje także jako altowiolista, grając m.in. w duecie z genialnym skrzypkiem Maximem Vengerovem, a także z solistami młodszego pokolenia: Marianną Vasilevą, Agatą Szymczewską i Anną Marią Staśkiewicz. Do stałych pozycji jego repertuaru zaliczyć można kompozycje na altówkę Krzysztofa Pendereckiego, które wielokrotnie wykonał pod batutą samego kompozytora m. in. w Krakowie, Alte Oper we Frankfurcie, Konserwatorium Moskiewskim oraz w styczniu 2014 roku podczas Dni Krzysztofa Pendereckiego w ramach 15. Międzynarodowego Muzycznego Festiwalu w Erywaniu /Armenia/.

W 2012 roku po ukończeniu ekskluzywnych studiów dyrygenckich pod okiem maestro Jerzego Maksymiuka - rozpoczął działalność estradową jako dyrygent, koncertując z wieloma orkiestrami i solistami tej miary co Heinz Holliger i Maxim Vengerov, a także Aleną Baevą, Soyoung Yoon czy Janem Lisieckim. Współpracuje w wieloma zespołami, a szczególnym wydarzeniem w jego karierze dyrygenckiej było wykonanie Muzyki na instrumenty strunowe, perkusję i czelestę Beli Bartoka, zrealizowane z połączonymi orkiestrami: Sinfoniettą Cracovia i Sinfonią Iuventus /2012/. W bieżącym kalendarium dyrygował na scenie Konserwatorium Moskiewskiego muzykę Kilara, Góreckiego, Panufnika i Szostakowicza /październik 2013/.

Jest pedagogiem w Akademii Muzycznej w Krakowie w stopniu doktora habilitowanego, a także jurorem międzynarodowych konkursów skrzypcowych. Otrzymał zaproszenie Towarzystwa im. H. Wieniawskiego, aby w 2016 roku pełnić zaszczytną funkcję jurora

XV jubileuszowej edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

Ma w dorobku liczne nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne, wśród których wyróżnione zostały nagrodą Fryderyka ’98 Pory roku Vivaldiego /DUX/, a Diapason d’Or /oraz Diapason HD d’Or/ we Francji otrzymało jego nagranie dla holenderskiej firmy Channel Classics I Koncertu skrzypcowego K. Pendereckiego z Sinfoniettą Cracovia pod batutą kompozytora. Dla francuskiej firmy Arion zarejestrował monograficzną płytę z utworami Witolda Lutosławskiego, a także Andrzeja Panufnika /DUX/.

MAESTRO… NIE TYLKO SKRZYPIEC


Piątek, 5. luty 2016, 19:00
Sala Koncertowa na Ołowiance

 

Bilety w cenie  30zł
KUP BILET http://filharmonia.gda.pl/images/home/arr.gif

 Maestro... nie tylko skrzypiec

Robert Kabara skrzypce, dyrygent
Orkiestra PFB

Program:

Benjamin BRITTEN 
Lachrymae Reflections on a Song oh John Downland op. 48

Ralph Vaughan WILLIAMS 
Fantasia on a Theme by Thomas TallisLudwig van BEETHOVEN 
VI Symfonia F-dur op. 68 Pastoralna

opal copy