Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Zwiedzaj Stocznię Gdańską szlakami kobiet – MOBILNIE!

Od 8 marca 2016 roku po Stoczni Gdańskiej można będzie spacerować z aplikacją mobilną „Stocznia jest kobietą”! Jak wyglądała praca suwnicowej? Co to był posiłek regeneracyjny? Gdzie znajdował się stoczniowy żłobek? O swoich wspomnieniach na łamach aplikacji, w 21 punktach, jak w 21 postulatach strajkowych, opowiadają byłe pracownice Stoczni Gdańskiej. Aplikacja jest jednym z kilku wydawnictw podsumowujących trwający ponad 1,5 roku „Stocznia jest kobietą – projekt seniorek i seniorów” realizowany przez Stowarzyszenie Arteria w partnerstwie z Instytutem Kultury Miejskiej.2

Za pomocą aplikacji wysłuchamy wspomnień pracownic Stoczni Gdańskiej, obejrzymy archiwalne i współczesne fotografie dokumentujące pracę w Stoczni oraz bez problemu odnajdziemy opisywane miejsca dzięki nawigacji GPS i interaktywnej mapie. Aplikacja dostosowana jest do potrzeb osób niedowidzących i była testowana przez seniorki i seniorów pod kątem przejrzystości i łatwości obsługi.

 

Oficjalna premiera aplikacji na platformie Android odbędzie się 8 marca. Aplikacja będzie dostępna bezpłatnie w sklepie Google Play na koncie publishingowym Stowarzyszenia Arteria. W marcu pojawi się także wersja na platformę iOS oraz angielska wersja językowa. W załączniku znajdują się fragmenty historii z aplikacji.

 

W aplikacji znajdą się opowieści Jadwigi Konieczyńskiej o pracy w stoczniowej księgowości, Stanisławy Palczewskiej, Marianny Spychały, Heleny Dmochowskiej, Urszuli Sciubeł i Mirosławy Majewskiej o pracy suwnicowych, Anny Gliszczyńskiej – pracownicy laboratorium, Krystyny Rożnowskiej specjalistki technolog z Zakładu Budowy Silników, Natalii Ostrowskiej, córki dyrektora stoczniowego szpitala.

 

Córkami stoczniowców są także Anna Makilla-Puczka i Genowefa Lewandowska, które wspominają między innymi zakładowe choinki. Bożena Kwiecień pracowała w stołówce stoczniowej, a Zofia Ferenc w warsztatach szkolnych (dzisiejszy IS Wyspa). Halina Majder opowie o pracy w stoczniowej administracji, Zofia Mausolf o pracy kierowniczki Działu Zbytu, Jadwiga Roszak-Kuczyńska o technologiach malowania i konserwowania statków, a Halina Lewna o trasowaniu.

3

 

- „Stocznia jest kobietą”? Z naszej perspektywy – tak – mówi Anna Miler ze Stowarzyszenia Arteria, organizatora projektu. Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po terenach byłej Stoczni Gdańskiej. Za pośrednictwem aplikacji dawne pracownice opowiedzą o  tym, jak wyglądała praca suwnicowej czy traserki, na czym polegała konserwacja statków i gdzie znajdował się stoczniowy żłobek oraz Zakład Budowy Silników. Pokażemy specyfikę pracy na produkcji oraz w administracji największego niegdyś zakładu pracy na Pomorzu  kontynuuje Miler.

 

W aplikacji pojawiają się także sylwetki Anny Walentynowicz, Aliny Pienkowskiej i Olgi Krzyżanowskiej, które ze Stocznią Gdańską związały swoje zawodowe życie. Za sprawą dwóch ostatnich pojawia się opowieść o stoczniowej przychodni. Kobiety pracowały w każdym właściwie budynku na terenie Stoczni: na pochylniach, w Stoczniowym Domu Kultury, Dyrekcji, Willi Dyrektora, halach 42A, 46A, 49A itd.

 

Za stworzenie aplikacji odpowiada firma 3Step Sp. z o.o. z Krakowa.

Oficjalna premiera aplikacji na platformę Android: 8 marca. Aplikacja będzie dostępna bezpłatnie w sklepie Google Play na koncie publishingowym Stowarzyszenia Arteria.

W marcu pojawi się także wersja na platformę iOS oraz angielska wersja językowa.

1

---

Brygadzistka: Marta Tymińska

Kierowniczka produkcji: Anna Miler

Teksty fachowe: Urszula Abucewicz, Barbara Borowiak, Anna Miler, Marta Tymińska

Pomoc i konsultacje: Katarzyna Gumowska, Irena Wojcieszak

Redakcja i korekta: Agata Włodarczyk

Stoczniowe fotografie: Tomasz Ziółkowski, Alicja Żarkiewicz, Irena Wojcieszak, Archiwum Europejskiego Centrum Solidarności, Archiwum Państwowe w Gdańsku.

 

Organizator: Stowarzyszenie Arteria

Partnerzy: Instytut Kultury Miejskiej (Polska) | Archiwum Historii Kobiet Narodowej Biblioteki Islandii (Islandia) | Oslo and Akershus University College (Norwegia)

Europejskie Centrum Solidarności

Współpraca: Metropolitanka

 

Projekt „Stocznia jest kobietą - projekt seniorek i seniorów” realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

 

O projekcie „Stocznia jest kobietą - projekt seniorek i seniorów”

Aplikacja mobilna powstała w ramach projektu „Stocznia jest kobietą - projekt seniorek i seniorów”, który jest trzecią edycją działania Stowarzyszenia Arteria realizowanego w partnerstwie z Instytutem Kultury Miejskiej. Projekt przywraca pamięć o kobietach, które pracowały w Stoczni Gdańskiej - zakładzie pracy stereotypowo kojarzonym z męskimi zawodami. Inspiracją dla kolejnych edycji „Stocznia jest kobietą” były działania grupy społecznej „Metropolitanka” pod tym samym tytułem. Aplikacja jest jednym z działań, które zostały wykonane przy współudziale seniorek i seniorów, zatrudnionych kiedyś w Stoczni Gdańskiej. Umożliwia ona zwiedzanie terenów dawnej Stoczni Gdańskiej ze smartfonem lub tabletem. Narracja wycieczki oparta jest, podobnie jak w innych projektach z serii „Stocznia jest kobietą”, na pracy kobiet. Zachowuje perspektywę równościową i ukazuje codzienność pracy kobiety w Stoczni Gdańskiej.

 

Głównym celem trzeciej edycji projektu “Stocznia jest kobietą” była cyfrowa aktywizacja gdańskich seniorek i seniorów, którzy wzięli udział w ponad 200 godzinach warsztatów na różnych poziomach zaawansowania z zakresu obsługi komputerów, tabletów oraz różnych aplikacji mobilnych. Tym samym seniorzy zostali włączeni do działań projektowych.

 

Przez półtora roku trwania projektu seniorki i seniorzy mieli możliwość zaangażowania się i wykorzystania zdobytej wiedzy. Dwie osoby – Pani Helena Dmochowska, suwnicowa i  Pan Maciej Multaniak – inżynier, ukończyły kurs i dołączyły do grona przewodników i przewodniczek po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej. Podczas spacerów zorganizowanych we współpracy z grupą społeczną Metropolitanka latem 2015 roku opowiadali o swoich doświadczeniach z lat przepracowanych w zakładzie.

Dawne pracownice i kobiety związane ze Stocznią podzieliły się swoimi wspomnieniami w 40 relacjach mówionych, na podstawie których powstały cztery słuchowiska. Są one kontynuacją wcześniejszych audycji dotyczących zawodów, które wykonywały stoczniowczynie. Tym razem główny akcent został położony na zagadnieniach współpracy i wzajemnej pomocy kobiet, warunków socjalnych, przebiegu kariery zawodowej i radzenia sobie w trudnych chwilach w Stoczni. Zdigitalizowane fotografie i dokumenty związane z tymi wspomnieniami  znajdują się w aplikacji, publikacji „Stocznia Kobiet” oraz w archiwum cyfrowym http://stocznia-jest-kobieta.org/archiwum/.  

 

Projekt realizowany był od września 2014 do marca 2016 roku w partnerstwie z instytucjami z Polski, Islandii i Norwegii: Instytutem Kultury Miejskiej, Archiwum Historii Kobiet Narodowej Biblioteki Islandii oraz Oslo and Akershus University College w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

 

Wszystkie informacje o obecnym projekcie i jego archiwalnych edycjach znajdują się na stronie internetowej Stowarzyszenia Arteria www.art-eria.pl.

opal copy