Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Znamy laureatów konkursu „Fontannie bije ten dzwon”

Kamil Cieślik, absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, został laureatem ogłoszonego w styczniu tego roku konkursu „Fontannie bije ten dzwon”. Zwycięski utwór na carillon pt. „Opowieści Fontanny z Placu Heweliusza” będzie specjalną, letnią atrakcją w Gdańsku. Usłyszymy go podczas planowanego w maju widowiska inaugurującego działanie fontanny na Placu Jana Heweliusza w nowym sezonie.  

1

W konkursie, który zorganizowała miejska spółka GIWK, we współpracy z Akademią Muzyczną  im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Muzeum Historycznym Miasta Gdańska oraz Polskim Stowarzyszeniem Carillonowym, wzięło udział 7 polskich kompozytorów. Celem konkursu było wyłonienie najlepszej kompozycji naśladującej ruchy wody i odpowiadającej nastrojom kolorystycznym dwunastominutowego programu specjalnego Fontanny Heweliusza. Jury konkursowe, złożone głównie z wykładowców Akademii Muzycznej w Gdańsku wybrało utwór  o najciekawszej idei muzycznej, profesjonalnie przygotowany, świadczący o dobrej znajomości instrumentarium, w którym głos carillonu koresponduje ze ścieżką dźwiękową i efektami programu specjalnego fontanny.  - „Opowieści Fontanny z Placu Heweliusza” to muzyka bardzo kolorowa, lekka, bajkowa, korespondująca z miejscem i okolicznościami letniego pokazu oraz urzekająca perfekcyjnością i synchronizacją  z efektami wodnego urządzenia. Cieszę się, że Fontanna Heweliusza zyskała tak ciekawą, muzyczną oprawę – twierdzi przewodniczący jury konkursu „Fontannie bije ten dzwon” – prof. Krzysztof Olczak. Członkowie jury konkursowego zgodnie docenili wyraźną dramaturgię,  ciekawą narrację, wyrazistą melodykę, brzmienia oparte na klasycznym instrumentarium oraz profesjonalne przygotowanie techniczne zwycięskiego utworu.

2Drugie miejsce w konkursie przyznano Katarzynie Kwiecień-Długosz z Kozichgłów k. Poznania, za utwór zatytułowany „Nihil constant”. Na trzecim miejscu nagrodzono ex aequo pracę „Echa Gdańska” (autorstwa Pana Jakuba Nikiela) oraz kompozycję Beniamina Baczewskiego „Płynna materia”. Obaj laureaci są gdańszczanami.


Kamil Cieślik - absolwent kompozycji w Akademii Muzycznej 
im. S. Moniuszki w Gdańsku  (dyplom z wyróżnieniem w roku 2015). Laureat nagród na ogólnopolskich konkursach kompozytorskich, m. in. I miejsca w I Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. K. Pendereckiego, I miejsca w Konkursie Kompozytorskim na Logo Dźwiękowe XIX Konferencji Edukacji Muzycznej EAS 2011 organizowanym przez gdańską Akademię Muzyczną, II nagrody w II Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. K. Pendereckiego, III nagrody w Konkursie Kompozytorskim na „Utwór dla Gdańska” i innych. Jego utwory wykonywane są podczas koncertów kompozytorskich w alma mater, a także poza nią, w kraju i za granicą. Ma na koncie współpracę z takimi zespołami jak Orkiestra Filharmonii Kameralnej Sopot oraz Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.  Jest również laureatem nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów za osiągnięcia w twórczości artystycznej, stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz stypendystą Marszałka województwa pomorskiego. Opróczmuzyki artystycznej, ma na koncie także muzykę teatralną, m. in. do spektaklu teatru ulicznego Te białe kwiatyprezentowanego podczas Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA w Gdańsku w roku 2013.


„Opowieści Fontanny z Placu Heweliusza”- utwór na carillon Kościoła św. Katarzyny i taśmę;  stanowi swego rodzaju poemat symfoniczny; jest próbą zinterpretowania programu fontanny w barwny i ciekawy dla słuchaczy sposób. „Opowieść” prowadzi od cichego przebudzenia wodnej instalacji, poprzez momenty grozy, zachwytu czy tańca aż po donośny, majestatyczny finał, i żartobliwe zakończenie.

Agnieszka Klugmann 

opal copy