Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Specjaliści dyskutują o programie szczepień przeciw HPV

Gorącą dyskusją o skutkach i konsekwencjach szczepień zakończyła się w Gdańsku wczorajsza debata dotycząca szczepień przeciw wirusowi HPV. Wzięli w niej udział specjaliści z dziedziny onkologii, ginekologii i zdrowia publicznego nie tylko za naszego miasta, przedstawiciele Rady Miasta Gdańska, Urzędu Miejskiego, licznie przybyli studenci medycyny oraz rodzice nastoletnich gdańszczan.

Wczorajsza debata, która odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności składała się z dwóch części. W pierwszej części odbyły się trzy prezentacje uczestników dyskusji. Dr Marek Jankowski z Ośrodka Promocji Zdrowia w Gdańsku przedstawił podstawowe fakty dotyczące problemu szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Przedstawił rodzaje szczepionek, cykl szczepienia w zależności od wieku dzieci oraz ewentualne koszty programu. Zastanawiał się także jakie będą konsekwencje szczepień. Pytał czy działania profilaktyczne byłyby dla nich alternatywą. Wskazał także pytania na które zasadne jest odpowiedzieć zanim podejmie się decyzje o wprowadzeniu programu szczepień.

Następnie swoje wystąpienia mieli prof. zw. dr hab. med. Rudolf Klimek – specjalista w dziedzinie biochemii, endokrynologii, ginekologii i położnictwa na temat „Zakażenia wirusami a nowotwory u kobiet” oraz Justyna Socha ze Stowarzyszenie „STOP NOP”. Wystąpienie Sochy skoncentrowane było na problemie powikłań poszczepiennych oraz tego jak takie przypadki są traktowane w innych państwach, np. Danii i Niemczech, a jak w Polsce. Na przykładzie Finlandii pokazała jak mocno rozwinięty program profilaktyki spowodował, że nie ma potrzeby prowadzenia w tym państwie odgórnych szczepień przeciw wirusowi HPV. Przedstawiła także problem odszkodowań w przypadku powikłań poszczepiennych na przykładzie państw z europy zachodniej i USA. Wskazała brak tego typu regulacji w Polsce.

Po wystąpieniach indywidualnych odbyła się debata w której uczestniczyli: prof. zw. dr hab. med. Rudolf Klimek, specjalista w dziedzinie biochemii, endokrynologii, ginekologii i położnictwa, dr Hanna Suchanek  wojewódzki konsultant ds. immunologii klinicznej, Dr n. med. Michał Brzeziński  zastępca dyrektora ds. medycznych Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia , Justyna Socha ze stowarzyszenia „STOP NOP”  oraz dr hab. n. med. Krystyna Serkies wojewódzki konsultant ds. radioterapii onkologicznej. Moderatorem dyskusji była dr n. med. Agnieszka Wojnecka.

Uczestnicy debaty zastanawiali się nad zasadnością oraz efektywnością wprowadzania i dofinansowania szczepień przeciw HPV, które objęłyby całą populację dziewczynek w wieku 9-14 lat, mieszkanek Gdańska.

Dr Brzeziński w swoim wystąpieniu zapewnił, że w opublikowanym przez NFZ kalendarzu szczepień na 2017 nie będzie ujęta szczepionka przeciwko wirusowi HPV.

Podczas debaty zwracano uwagę, iż szczepionka HPV nie daje 100 % zabezpieczenia przed wirusem HPV. Zwracano również uwagę na ważną rolę, jaką odgrywa profilaktyka w zapobieganiu rakowi szyjki macicy. Równie ważne jest zapewnienie rodzicom dostępu do pełnej wiedzy na temat szczepień przeciwko HPV. Aby uświadomić rodzicom skutki i konsekwencje szczepień.  Tak by rodzic mając pełną wiedzę mógł podjąć świadomą decyzję czy chce swoje dziecko zaszczepić.

Osobną kwestią, o której dyskutowano był monitoring poszczepienny, którego ze względu na wysokie koszty nie prowadzi żadne z miast mające program szczepień dla dziewcząt.

Podsumowania debaty dokonał, uważnie przysłuchujący się jej, Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej. – Dziękuję za merytoryczne rozmowy w sprawie szczepień przeciw wirusowi HPV. Spotkanie w gronie ekspertów, radnych, urzędników, rodziców i studentów pozwoliło na zbudowanie mapy wszystkich związanych z tematem wyzwań. Koszty to jedno, kluczowe to skuteczność i pewność, że działamy dla zdrowia młodych gdańszczanek. Podjęcie decyzji o takim programie musi być dobrze przemyślane. To nie jest koniec rozmów na temat profilaktyki raka szyjki macicy. Musimy zrobić wszystko by gdańszczanie i gdańszczanki korzystali z programów profilaktycznych.

O kontynuowaniu rozmów zapewniała również przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych i Ochrony Zdrowia Rady Miasta Gdańska Beata Dunajewski.

Infekcja HPV powoduje zachorowania na raka szyjki macicy. Jest to istotny problem zdrowotny. Na dzień dzisiejszy szczepienia przeciw HPV nie są finansowane ze środków publicznych. Jednak znajdują się na liście szczepień zalecanych przez Ministerstwo Zdrowia. Optymalny wiek zaszczepienia określa się na 11-13 lat dla obu płci (wg. NHMRC, ACIP, CCFA) – tj. przed podjęciem inicjacji seksualnej.

Olimpia Schneider 

opal copy