Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Miasto Gdańsk kontra dzikie wysypiska

Służby miejskie, w tym działająca od roku specjalna grupa porządkowa, którą tworzą osoby dotąd trwale bezrobotne; zmodernizowana Mapa porządku i nowa darmowa aplikacja na urządzenia mobilne, dzięki którym łatwo i szybko zgłosić możemy napotkany nieporządek, a także monitoring, który pojawi się w miejscach uprzątniętych, na które śmieci „wracają” – Miasto Gdańsk walczy z dzikimi wysypiskami w przestrzeni miejskiej.

1

- Z nielegalnie składowanymi, czy zwyczajnie porzuconymi w przestrzeni miejskiej odpadami walczymy na różne, często innowacyjne, sposoby. Takim rozwiązaniem jest choćby, powołana rok temu we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy, specjalna grupa porządkowa, która działa przy Gdańskim Zarządzie Nieruchomości Komunalnych. Co istotne grupę tę tworzą osoby dotąd trwale bezrobotne. Dziś, śmiało możemy powiedzieć, że projekt ten się powiódł, stąd decyzja o przedłużeniu działalności grupy przynajmniej do końca tego roku. Grupa w ciągu roku działalności zebrała ponad 1 100 ton nieczystości – mówi zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak.

„Pogotowie śmieciowe”
W skład grupy porządkowej wchodzi 41 osób zarejestrowanych dotąd w PUP, jako osoby trwale bezrobotne. Rekrutację pracowników przeprowadził PUP we współpracy z Gdańskim Zarządem Nieruchomości Komunalnych. Bezrobotni do tej pory mieszkańcy Gdańska, zatrudnieni zostali przez Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych. Z czego, przez pół roku opłacani byli z powiatowego funduszu pracy. Zdaniem grupy jest utrzymanie porządku i czystości na terenie miasta, w tym zbieranie i gromadzenie do wywozu odpadów z nieruchomości gruntowych, w szczególności na terenach nieobjętych umownym utrzymaniem porządku.

2

- Pogotowie śmieciowe, tak żartobliwie się określamy – mówi szef specjalnej gdańskiej grupy porządkowej, Cezary Smuga. Grupa pracuje od poniedziałku do piątku, w godzinach od 15.00 do 23.00. Przy realizacji zadań grupa porządkowa ściśle współpracuje z Zarządem Dróg i Zieleni w Gdańsku, Strażą Miejską oraz Dyżurnym Inżynierem Miasta. Harmonogram prac grupy interwencyjnej opracowywany jest z tygodniowym lub miesięcznym wyprzedzeniem, według zgłaszanych potrzeb.

– Usuwane odpady, to głównie odpady bytowe, czyli to co ludziom zwyczajnie w domu zbywa. Wśród nich są także kanapy, fotele, odpady remontowe, części samochodowe, w tym najbardziej popularne – opony – dodaje Smuga. – Mieszkańcy reagują na nas bardzo pozytywnie.

4

Kamerą w bałaganiarza
Dzikie wysypiska usuwane są także przez Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku. W 2015 roku ZDiZ usunęło 347 nielegalnych wysypisk, łącznie 1 400 ton odpadów. - Nierzadko usunięcie nielegalnego składowiska wymaga użycia specjalistycznego sprzętu – zaznacza dyr. ZDiZ Mieczysław Kotłowski. – Przy użyciu takiego sprzętu przeprowadziliśmy w ubiegłym roku 57 interwencji. Prace, które tego nie wymagały, prowadzone były m.in. we współpracy z pracownikami Zakładu Utylizacyjnego, a także osadzonymi z Zakładu Karnego Gdańsk Przeróbka.

- Łącznie służby miejskie, w tym grupa porządkowa, w ciągu ostatniego roku usunęły 2 tys. 500 ton odpadów z nielegalnych wysypisk na terenie Gdańska. Łączny koszt ich usunięcia i wywozu to ponad 2,2 mln złotych. Nie trzeba tłumaczyć, że gdyby nie te niepożądane zachowania ludzi, którzy przestrzeń miejską traktują jak śmietnik, środki te można by przeznaczyć na realizację innych potrzebnych projektów. Tym bardziej zasmuca fakt, że nierzadko do czynienia mamy ze „śmieciową recydywą” i na uprzątnięty teren odpady „wracają” – mówi Piotr Grzelak. – Dlatego w miejscach, które dotknięte są tym problem, pojawią się kamery aktywujące się w momencie zarejestrowania ruchu. Rozważamy także zaangażowanie grupy detektywistycznej. Wszystko po to, by ustalić sprawców i wyciągać konsekwencje wobec nich, i docelowo przekonać, że przestrzeni miejskiej zanieczyszczać nie należy.

Przypominamy, że za zaśmiecanie miejsc publicznych grozi mandat w wysokości do 500 złotych. Straż Miejska w ubiegłym roku przeprowadziła 3,5 tys. interwencji.

3

Odświeżoena mapa porządku i mobilna aplikacja
Do współpracy w dbaniu o czystą przestrzeń  Miasto zachęca gdańszczan. -  Oddajemy w ręce mieszkańców zmodernizowaną Mapę Porządku, narzędzie dzięki któremu łatwo i szybko zgłosić mogą napotkany nieporządek. Nowa wersja Mapy zachowuje dotychczasowe sprawdzone cechy, działa jednak szybciej, posiada przyjaźniejszy interfejs w oparciu o zmienioną szatę graficzną i większe możliwości – zaznacza Piotr Grzelak. – To m.in. podgląd wszystkich zgłoszeń z ostatnich 48 godzin, automatyczna informacja o statusie zdarzeń na podany adres mailowy, pozycjonowanie GPS oraz intuicyjne dodawanie zdjęć. Ponadto nowością jest darmowa aplikacja na urządzenia mobilne.

Mapa porządku uruchomiona została w czerwcu 2011r. jako jeden z zestawów mapowych dostępnego w Internecie, interaktywnego planu Gdańska. Mapa bazuje na zasobach miejskiego systemu informacji przestrzennej.

W nowej wersji do wyboru jest szesnaście kategorii zdarzeń (zgłoszeń): dewastacja, dziura w jezdni, graffiti, inne zdarzenia porządkowe, niedziałające latarnie, oblodzenia, porzucone auto, roboty budowlane, studzienki, sygnalizacja, zalana ulica, zalegający śnieg, zaśmiecenie, znaki drogowe, zniszczona ławka, padłe zwierzę oraz dwóch zgłoszeń elementów małej architektury: zaproponuj nową ławkę, zaproponuj nowy kosz na śmieci. Niektóre z tych kategorii podzielone są na bardziej szczegółowe typy zgłoszeń.

Zalecane przeglądarki do korzystania z aplikacji to najlepiej najnowsze Mozilla Firefox i Google Chrome. Dostęp do MP możliwy jest, jak dotychczas ze strony Interaktywnego Planu Gdańska oraz ze stron www.gdansk.pl i www.um.gdansk.pl .

Na urządzenia mobile darmowa aplikacja będzie dostępna z Google play i App Store (odnośniki na stronie Mapy Porządku).

Obsługiwane systemy mobilne: IOS od wersji 6.1 i Android od wersji 4.0

Prezentacja 26.84 MB

Anna Dobrowolska

Fot. GZNK

opal copy