Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Mistrzami Polski Debat Oksfordzkich zostali uczniowie VIII LO w Gdańsku

W tegorocznej edycji Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich udział wzięło 75 drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. W finałach, które odbyły się 16-17 kwietnia w Poznaniu, 32 zespoły walczyły o najbardziej prestiżowe i symboliczne trofeum w świecie debat oksfordzkich – drewnianą mównicę - na której wygrawerowani są zwycięzcy poprzednich trzech edycji. Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich organizowane były przez Fundację Edukacyjną G5 wspieraną przez Instytut Debaty Publicznej.

1

W czwartej edycji Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich pierwsze miejsce zajęła drużyna VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Gdańsku. Drużynę w składzie Dawid Imach, Rafał Zboina, Jakub Winiecki i Mikołaj Magnuszewski do udziału w konkursie przygotowywał Jerzy Chamerski. Finał konkursu odbywał się na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Tematy retorycznych zmagań w czwartej edycji konkursu oscylowały wokół zagadnień z zakresu historii najnowszej, polityki, socjologii czy filozofii. W konkursie wzięło udział 75 drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju. W fazie pucharowej zmierzyły się najlepsze 32 drużyny, które udowodniły swoją klasę podczas rozgrywek eliminacyjnych. W finałowej debacie, której temat został podany godzinę przed potyczką gdańska drużyna zmierzyła się z przeciwnikami z II Liceum Ogólnokształcącego z Poznania. Temat debaty „Granice mojego języka wyznaczają granice mojego świata” przyniósł puchar gdańskiej drużynie.

Na uwagę zasługuje fakt, że mówcy z VIII LO w Gdańsku po raz pierwszy zapoznali się z tą formułą debaty zaledwie cztery miesiące temu. Jest to istotne, bowiem w toku turnieju pokonali szereg szkół, które debatują nawet dłużej, niż 4 lata – informuje Andrzej Skiba prezes zarządu Instytutu Debaty Publicznej. - Przygotowując uczniów do udziału w mistrzostwach otrzymaliśmy duże wsparcie ze strony Miasta i Piotra Kowalczuka zastępcy prezydenta ds. polityki społecznej. Przywieziony przez uczniów VIII Liceum Ogólnokształcącego puchar jest dowodem na to jak wielki potencjał tkwi w gdańskiej młodzieży i cieszymy się, że ten potencjał został dostrzeżony – podkreśla Skiba.

Uczniowie VIII LO objęci zostali eksperymentalnym programem szkoleniowym z zakresu wystąpień publicznych, argumentacji i retoryki opracowanym przez szkoleniowców Instytutu Debaty Publicznej: Andrzeja Skibę, Tomasza Solarskiego oraz dr Jarosława Ocha, który realizowany był we współpracy z Miastem Gdańsk w ramach w pilotażowego programu "Gdańska Liga Debat".

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz doceniając szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i działania na rzecz gdańskiej oświaty przyznał Jerzemu Chamerskiemu nagrodę w wysokości 5.294 zł brutto. Zastępca prezydenta Piotr Kowalczuk wręczając nagrodę powiedział: - Fantastycznie, że w gdańskich szkołach uczą nauczyciele z pasją i zaangażowaniem. I że tą pasję potrafią przekazać uczniom, wskazując im drogi rozwoju. Dzięki Pana wsparciu i zaangażowaniu młodzież biorąca udział w Mistrzostwach Polski Debat Oksfordzkich osiągnęła rewelacyjne wyniki.

-Jako członek Instytutu Debaty Publicznej wiem, jak bardzo w dzisiejszych czasach potrzebujemy ludzi potrafiących uczestniczyć w rozmowach publicznych opierając swoje wypowiedzi na wiedzy merytorycznej i przedstawiać je w sposób kulturalny – dodaje Kowalczuk.

Warto podkreślić, że to pierwsze Mistrzostwo Polski Debat Oksfordzkich zdobyte przez drużynę z województwa pomorskiego. Dotychczas mistrzowskie trofeum wędrowało zawsze do drużyn z Małopolski.

Debata oksfordzka jest bardzo wyrafinowaną formą dyskusji, gdzie fundamentalne znaczenie mają dwa komponenty - tłumaczy Przemysław Dąbrowski, Prezes Zarządu Fundacji Edukacyjnej G5. - Po pierwsze, uczestnik uczy się prezentowania przyswojonej przez siebie wiedzy merytorycznej w formie atrakcyjnej dla słuchaczy. Po drugie, taka wymiana zdań odbywa się w ramach ścisłych reguł. Deficyt tego drugiego elementu jest bardzo widoczny w polskiej debacie publicznej, gdzie normy nie przerywania rozmówcy oraz nie przekraczania czasu przemowy są nagminnie łamane. Bazując na naszych wieloletnich doświadczeniach, debaty oksfordzkie są niezwykle efektywnym narzędziem edukacyjnym – kończy Dąbrowski.

 

Co roku Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz doceniając szczególne osiągnięcia nauczycieli w pracy dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i działania na rzecz gdańskiej oświaty przyznaje ponad 100 nagród w wysokości 5.294 zł brutto.

Wysokość nagrody to kwota dwumiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela mianowanego z wykształceniem magisterskim – w danym roku szkolnym - ustalonego przez Ministra Edukacji Narodowej rozporządzeniem w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego.

Olimpia Schneider

opal copy