Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Pola Nadziei zakwitną po raz piąty!

W niedzielę Pola Nadziei zakwitną na całym Pomorzu. W Gdańsku finał akcji odbędzie się na Długim Targu. Na ulicach całego miasta pojawią się wolontariusze z puszkami zbierający fundusze na potrzeby pacjentów hospicyjnych oraz propagowanie opieki hospicyjnej w społeczeństwie. W zamian za datek wręczany będzie kwiat żonkila- symbol nadziei na odrodzenie.

2

W niedzielę 24 kwietnia odbędzie się piata edycja Pól Nadziej. Podczas tegorocznego finału będą zbierane środki na rzecz: Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Hospicjum im. Św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Hospicjum im Św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynową Przystanią” oraz Hospicjum pw. Ojca Pio w Pucku we współpracy z Fundacją Hospicyjną, Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

Podczas finałowej niedzieli w każdym z ośrodków, które współtworzą akcję, przewidziano wiele atrakcji, wśród nich zarówno te charakterystyczne: żonkilowe parady czy rodzinne festyny z animacjami dla dzieci, jak i wyjątkowe w każdym z czterech miast.

Żonkile zakwitną na Długim Targu

W Gdańsku wydarzenia skoncentrują się na Długim Targu w godz. 11: 30 do godziny 17:00. Odbędzie się tam Żonkilowy Festyn Rodzinny. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z oferty stoisk ze zdrową żywnością i przetworami regionalnymi. Dietetycy, lekarze i trenerzy personalni będą doradzać, jak dbać o ciało i ducha. Nie zabraknie atrakcji dla aktywnych: bieżni, rowerków, a także niespodzianek dla dzieci. W południe będzie można wysłuchać koncertu carillonowego Moniki Kaźmierczak, którego dźwięki płynąć będą z wieży Ratusza Głównego Miasta. O godz. 12:30 odbędzie się wręczenie statuetek „Bursztynowe Dźwigi” Honorowym Wolontariuszom i Filantropom Roku w Sali Wety Ratusza Głównego Miasta. O godz. 15: 00 studenci klasy altówki prof. I. Albrechta oraz as. K. Tymendorfa z Katedry Instrumentów Smyczkowych Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku zaproszą gdańszczan na wyjątkowy koncert.

W tym roku po raz pierwszy odbędzie się „żonkilowa” sztafeta między Helem a Gdańskiem. To kolejny efekt współpracy hospicjów, które, na co dzień łączą się w wytrwałym wysiłku na rzecz swoich podopiecznych. Ta praca kształtuje silne charaktery, tak jak w sporcie, ale również wymaga współpracy z innymi środowiskami oraz promocji i o idei hospicyjnej. Stąd pomysł sztafety. Jej uczestnicy - biegacze i motocykliści - pokonają trasę w żółtych koszulkach, a w kolejnych miastach będą witani w centrach finałowych wydarzeń.

Atrakcje ramach Pól nadziei odbywać się będą także w Sopocie, Gdyni i Pucku.

Łącznie w ciągu roku wymienione hospicja opiekują się ok. 3000 chorych: dorosłych i dzieci. Mimo że opieka w hospicjum jest bezpłatna, Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje jedynie ok. 2/3 kosztów utrzymania pacjentów. Aby pomóc większej liczbie osób, pozostałą część środków hospicja muszą pozyskać od ludzi dobrej woli i instytucji.

 

Dlaczego żonkil jest symbolem akcji?

Pola Nadziei to akcja, w ramach, której propagowana jest idea wolontariatu i opieki paliatywno-hospicyjnej oraz pozyskiwane są fundusze na potrzeby hospicjów. Pierwsze Pola Nadziei zakwitły w szkockim Edynburgu, zorganizowane przez Fundację Marie Curie Cancer Care. Stamtąd też przywędrował do nas zwyczaj darowania żonkili osobom przyłączającym się do zbiórki. Żonkil w tej tradycjisymbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią. Co roku na początku października, w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej, ludzie na całym świecie sadzą żonkile przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach i na skwerach. Wiosną, kiedy kwitną, ośrodki hospicyjne organizują wielką zbiórkę na rzecz ich podopiecznych. Ubrani na żółto wolontariusze wręczają je darczyńcom w zamian za datek do puszki.

Polska historia Pól Nadziei zaczęła się przed 18 laty w Krakowie, dzięki Hospicjum św. Łazarza. W 2003 roku akcja nabrała charakteru ogólnopolskiego i organizowana jest w kilkudziesięciu miastach. W kolejkach do hospicjów wciąż oczekują ciężko chorzy, dla których niestety nadal brakuje miejsc. Hospicja świadczą opiekę holistyczną, która ma zaspokajać potrzeby chorego i jego rodziny zarówno w trakcie trwania choroby, jak i w okresie żałoby. Specjalistyczny zespół: lekarzy, pielęgniarek, psychologów, fizjoterapeutów i wolontariuszy dba o emocjonalne, fizyczne, duchowe, ale i socjalne potrzeby, które pojawiają się w sytuacji nieuleczalnej choroby.

Szczegółowe programy akcji znajdują się na stronie www.polanadzieinapomorzu.pl.

Olimpia Schneider

 

1

 

REGULAMIN IMPREZY

 

(Finał akcji społecznej „Pola Nadziei 2016”, Długi Targ, ul. Długa – 24 kwietnia 2016 godz. 11:30-17.00)

 

  1. Finał akcji społecznej „Pola Nadziei 2016”, zwany dalej imprezą, jest organizowany w Gdańsku przy ul. Długi Targ i Długiej 24 kwietnia 2016 r., w godz. 11:30-17.00

  2. Impreza ma na celu nagłośnienie potrzeb hospicjów, zbiórkę środków na rzecz Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku.

  3. Organizatorem imprezy jest Fundacja Hospicyjna z siedzibą przy ul. Chodowieckiego 10, w Gdańsku, zwana dalej organizatorem.

  4. Impreza ma charakter otwarty, uczestnicy biorą w niej udział dobrowolnie bez wnoszenia opłat za uczestnictwo.

  5. Wszystkich uczestników imprezy obowiązuje przestrzeganie niniejszego Regulaminu, bezwzględne przestrzeganie stosownych przepisów przeciwpożarowych, porządkowych i bezpieczeństwa. Obowiązuje zakaz używania otwartego ognia.

  6. Uczestnik imprezy zobowiązuje się do korzystania z atrakcji przygotowanych przez organizatora imprezy w sposób odpowiedzialny, zgodny z zasadami bezpieczeństwa.

  7. Uczestnicy nieletni będą mogli korzystać z atrakcji dla dzieci za pisemną zgodą opiekuna prawnego.

  8. Zabrania się uczestnikom imprezy wchodzenia w miejsca nie przeznaczone dla uczestników imprezy.

  9. Zabrania się załatwiania potrzeb fizjologicznych poza toaletami, dewastacji urządzeń i sprzętu stanowiącego wyposażenie organizatora i jego partnerów, elementów reklam oraz dekoracji.

  10. Uczestnikom imprezy zabrania się wnoszenia na imprezę/ posiadania podczas imprezy broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów oraz materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych, napojów alkoholowych, środków odurzających lub substancji psychotropowych.

  11. Uczestnicy są zobowiązani stosować się do poleceń Organizatora oraz poleceń oznakowanych pracowników porządkowych lub ochrony, którzy w przypadku stwierdzenia zakłócania przez nich porządku mają prawo do usunięcia uczestnika z imprezy.

  12. Uczestnicy imprezy są obowiązani zachowywać się w sposób niezagrażający bezpieczeństwu innych osób obecnych na tej imprezie. Odpady żywności, opakowania itp. należy wyrzucić do przeznaczonego do tego celu kosza.

  13. Urządzenia techniczne mogą być obsługiwane tylko przez osoby upoważnione. Dostęp, dla uczestników imprezy,  do tych urządzeń nie jest dozwolony.

  14. Organizator imprezy nie ponosi odpowiedzialności za zagubienie przez uczestników jakichkolwiek przedmiotów.

  15. Uczestnicy imprezy, na własną odpowiedzialność, odpowiadają karnie lub cywilnie za szkody wyrządzone organizatorowi, partnerom i innym uczestnikom imprezy.

  16. Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania, zmiany harmonogramu lub skrócenia imprezy bez wcześniejszego uprzedzenia,

  17. Organizator zastrzega sobie prawo do odmówienia wstępu/wezwania do opuszczenia imprezy osobom nietrzeźwym, zakazu wstępu na imprezę uczestnikom posiadającym jakiekolwiek inne przedmioty, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia.

  18. Udział w Imprezie jest równoznaczny z akceptacją postanowień Regulaminu

opal copy