Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Święto Rodzin Zastępczych

30 maja w całej Polsce obchodzony jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Ustanowione przez Sejm w 2006 r. święto służyć ma przede wszystkim zwróceniu uwagi społeczeństwa na los osamotnionych z różnych powodów dzieci. W Gdańsku jest 377 rodzin zastępczych, w tym 113 niezawodowych, 9 rodzinnych domów dziecka, 220 rodzin spokrewnionych i 35 rodzin zawodowych. Rodziny te otaczają opieką ponad 571 dzieci. W ostatnim czasie Gdańsk odnotowuje wzrost liczby dzieci powracających z rodzin zastępczych do rodzin biologicznych.

- Rodzicielstwo zastępcze jest wyzwaniem. To rodzice zastępczy podejmują odpowiedzialność za zmianę postaw dziecka wobec innych ludzi i otoczenia. Opiekunowie zastępczy swoją codzienną pracą odbudowują poczucie wartości dziecka, kształtując w ten sposób jego postrzeganie siebie i świata. Proszę przyjąć wyrazy uznania za rodzicielską miłość, odpowiedzialną pracę i podejmowane wyzwania. – mówi Piotr Kowalczuk zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki społecznej.

30 maja to zatem symboliczny dzień uhonorowania wysiłku, jaki podejmują każdego dnia Rodzice Zastępczy. Dzięki ich zaangażowaniu możliwe jest zapewnienie młodym ludziom spokojnego dzieciństwa, wykształcenia oraz – co najważniejsze – miłości. Dzieci zaniedbywane przez swoich biologicznych opiekunów, bite, bądź wychowywane w nieodpowiedni sposób nie mają szans na dorastanie w bezpiecznym otoczeniu. Ich rozwój jest poważnie zagrożony, w rezultacie czego bardzo często mają złe wyniki w nauce, zaburzone są ich relacje z rówieśnikami, nie ufają dorosłym.

Wsparcie przychodzi ze strony Rodziców Zastępczych – gotowych przyjąć do własnego domu obce dziecko i roztoczyć nad nim opiekę, jakiej do tej pory nie zaznało. Na barkach Rodziców Zastępczych spoczywa odpowiedzialność za zmianę postawy dziecka wobec innych ludzi, otoczenia. To oni swoim zachowaniem podejmują wyzwanie odbudowy poczucie wartości dziecka oraz wyeliminować jego przekonanie o wrogości całego świata. Okazując mu cierpliwość, zapewniają dziecko, że ich uczucie jest bezwarunkowe i akceptują go takim, jakim jest. Ich zadaniem jest zmotywowanie dziecka do podjęcia pracy nad własnym rozwojem i umiejętne nagradzanie go za dokonywane postępy.

 

Święto to podkreśla znaczenie udziału Rodziców Zastępczych w procesie prawidłowego rozwoju dzieci, jest jednocześnie podziękowaniem dla nich oraz uhonorowaniem ich wytrwałości.

- Miasto Gdańsk podnosi rangę społeczną rodzin zastępczych. Obowiązująca od 1 stycznia 2012 roku Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej w polskim systemie prawnym oraz w polityce społecznej nadaje bardzo wysoką rangę rodzinie. To rodzina i jej wsparcie w środowisku lokalnym jest priorytetem w pracy wszystkich instytucji i służb. Ustawa podkreśla konieczność integralnego i interdyscyplinarnego postępowania w zakresie wspierania rodziny, w powiązaniu z profilaktyką, której celem jest przeciwdziałanie umieszczaniu dzieci w pieczy zastępczej. Koncentrując się na potrzebach dzieci, odchodzimy od umieszczania ich w instytucjach, w związku z tym nieustannie musimy poszerzać krąg osób gotowych pełnić funkcję rodziny zastępczej - mówi Piotr Kowalczuk Zastępca Prezydenta ds. polityki społecznej w Gdańsku.

 

Kandydaci na rodziny zastępcze poszukiwani

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku prowadzi nabór kandydatów na szkolenie do pełnienia funkcji rodziny zastępczej i zaprasza do współpracy osoby, którym leży na sercu dobro dzieci potrzebujących opieki ze strony dorosłych. - Poszukujemy kandydatów na rodziny zastępcze dla dzieci w różnym wieku, o specjalnych potrzebach edukacyjnych i rozwojowych, dla małoletnich matek i ich dzieci oraz dla licznych rodzeństw. Osoby zainteresowane serdecznie zapraszamy do współpracy - mówi Joanna Radzimowska kierownik Działu Pieczy Rodzinnej.

 

Razem na rzecz rodzin

Przy okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku wspólnie z Fundacją Plaster i Restauracją Zafishowani zorganizowali spotkanie Piotra Kowalczuka zastępcy ds. polityki społecznej z rodziną zastępczą zawodową.

FUNDACJA Plaster jest współtwórcą programu „Gdańsk JeMy Zdrowo”. To pierwsza 
w Polsce kompleksowa inicjatywa mająca na celu poprawę jakości żywienia dzieci i młodzieży na terenie gdańskich placówek oświatowych, zgodna z wytycznymi znowelizowanej ustawy.

Przesłanie Fundacji PLASTER to propagowanie różnorodnych działań społecznych poprzez aktywizowanie społeczności lokalnych. Szczególnie skupiamy się na poprawie jakości jedzenia i odżywiania się Pomorzan. Promujemy świadomy i zdrowy styl życia, zdrowe odżywianie oraz promowanie produktów i wytwórców regionalnych – mówi Michał Turek Prezes Fundacji Plaster. I dodaje: - Chcemy pokazać, że można inaczej i, że jedzenie we wspólnym gronie może być radością. Dlatego przygotowaliśmy DARMOWE obiady dla rodzin wielodzietnych na razie w jednej, ale mam nadzieję, że niebawem także w kolejnych restauracjach gdańskich.

 

FUNDACJA Plaster pomaga rodzinom wielodzietnym w Gdańsku

- Do współpracy zaprosiliśmy Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku. Wspólnie wytypowaliśmy rodziny, które ze względów finansowych i materialnych nie mają szansy zjeść rodzinnego obiadu w restauracji o wysokim standardzie. Teraz dzięki pomocy restauracji Zafishowani z Gdańska udało nam się to zmienić. Przez pięć tygodni, w każdą niedzielę przy ul. Tokarskiej 6 będzie gościła kolejna rodzina wielodzietna. Restauracja przygotuje dla nich wykwintny, kilkudaniowy DARMOWY obiad. A przed posiłkiem dietetyczka FUNDACJI Plaster i programu „Gdańsk JeMy Zdrowo” porozmawia z rodziną o tym jak tanio i zdrowo przygotować domowe posiłki. Program ma charakter rozwojowy zapraszamy kolejne restauracje do włączenia się – mówi Michał Turek – Prezes Fundacji. Restauratorzy zainteresowani współpracą na rzecz gdańskich rodzin wielodzietnych proszeni są o kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Olimpia Schneider

opal copy