Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Potrzebujesz pomocy? Gdańsk Cię wspiera!

W Gdańsku rozpoczął się pilotaż programu „Gdańsk Cię wspiera”, który obejmuje kompleksową opieką chorych z zaburzeniami psychicznymi. Jest to unikatowy i innowacyjny program obejmujący opieką chorych z rodzinami w ich środowisku.

Pilotaż programu z zakresu psychiatrii środowiskowej potrwa do końca roku 2016. Polega on na objęciu kompleksową opieką osób w kryzysach psychicznych wraz z rodzinami w ich środowisku. Na realizację programu „Gdańsk Cię wspiera” miasto przeznaczyło 120 tys. zł. 
Program skierowany jest do Gdańszczan mieszkających w południowo-wschodnich dzielnicach: Rudniki, Śródmieście, Olszynka, Orunia, św. Wojciecha, Lipce, Przeróbka, Chełm, Ujeścisko, Łostowice lub Wzgórze Mickiewicza.
Osoba, która zostanie objęta pomocą, otrzyma wsparcie lekarza psychiatry oraz internisty, psychologa klinicznego, psychoterapeuty i pracownika socjalnego. Opieką objęci będą pacjenci oraz ich najbliżsi. Może zostać im przydzielony także osobisty asystent, który będzie pomagał przy koordynowaniu i organizacji leczenia.

- Co roku zwiększamy środki finansowe przeznaczone na cele związane z ochroną zdrowia psychicznego. W skali roku Gdańsk wydaje na ten cel ok. 20 milionów złotych – mówi Piotr Olech zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego. Program „Gdańsk Cię wspiera” to odpowiedź na potrzeby gdańszczan borykających się z problemami psychiatrycznymi. Dzięki temu projektowi pomoc osobom w kryzysie świadczona będzie zamiast w szpitalu czy innej w placówce medycznej w miejscu zamieszkania, w środowisku. Program opiera się na ścisłej współpracy i koordynacji służby zdrowia i pomocy społecznej, sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego – dodaje Olech.

Pilotażowy program „Gdańsk Cię wspiera” realizowany jest przez Centrum Zdrowia Psychicznego Optimmed.  Jego partnerami są Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. Prof. Bilikiewicza, Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie oraz Stowarzyszenie Przyjazna Dłoń. Głównymi odbiorcami programu są osoby z zaburzeniami psychotycznymi oraz zaburzeniami afektywnymi, w tym głównie zagrożone myślami samobójczymi.
-Dzięki naszemu programowi osoba w kryzysie psychicznym otrzyma pomoc w swoim środowisku. Jego nowatorstwo polega na personalizacji opieki. To pacjent jest w centrum uwagi– mówi dr  Blanka Skrzypkowska– Brancewicz, Prezes Centrum Zdrowia Psychicznego Optimmed.
-U osób w kryzysie psychicznym  często następuje powtarzający się schemat zachowań chorobowych, w wyniku którego przerywają leczenie, co często kończy się kilkumiesięcznym pobytem w szpitalu. Hospitalizacja powoduje u chorych zanik podstawowych umiejętności, rozluźniają się więzi rodzinne. Po powrocie do domu chory czuje się źle, po pewnym czasie jeszcze gorzej i w końcu powtórnie trafia do szpitala. Nazywamy to symptomem drzwi obrotowych. Chcemy pomóc pacjentowi, ułatwić mu dostęp do specjalistów i zagwarantować ciągłość leczenia– dodaje dr Skrzypkowska – Brancewicz.

Rekrutacja do programu

By móc uczestniczyć w programie należy zgłosić się do Centrum Zdrowia Psychicznego Optimmed lub otrzymać zaproszenie od jednego z jego partnerów.
Członkowie rodzin osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, którzy chcieliby spróbować przerwać powtarzające się hospitalizacje swoich bliskich i mają wolę współpracy ze specjalistami mogą zgłosić się do siedziby głównej (ul. Jaskółcza 7/15, Gdańsk-Dolne Miasto). Otrzymają tam wskazówki jak mogą stać się uczestnikami programu. Informacje można uzyskać także drogą telefoniczną, dzwoniąc na nr 58 – 305-24-12.
Pacjenci do programu rekrutowani są również we współpracy z partnerami. Niektórzy chorzy o programie dowiedzieli się podczas pobytu w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym. Często nie był to ich pierwszy pobyt, nie drugi, lecz któryś z kolei. 
– Nasi lekarze proponują udział w programie pacjentom spełniającym kryteria, ale to pacjenci sami podejmują decyzję czy chcą być objęci pomocą środowiskową – informuje dr Jolanta Ferszka –Bykowska Zastępca dyrektora szpitala do spraw lecznictwa. Pomoc, którą w ramach programu mogą otrzymać osoby w kryzysie na pewno może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka nawrotu objawów choroby u części naszych pacjentów – dodaje.
O programie osoby w kryzysie dowiadują się także od pracowników socjalnych MOPRu.
- Nasi pracownicy socjalni często są łącznikiem pomiędzy osobami z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzinami, a lekarzami specjalistami – podkreśla zastępca dyrektor MOPRu Ewa Wołczak. Ciągle spora część osób dotkniętych problemami nie chce z różnych powodów pomocy lekarza, wtedy łatwiej dotrzeć do nich może nasz pracownik, który stopniowo przedstawi zalety udziału w programie – dodaje Wołczak.

Na czym polega program

Pacjent objęty opieką programu na początku jest diagnozowany przez zespół specjalistów, składający się z lekarza psychiatry, psychologa klinicznego oraz pracownika socjalnego. Na tym etapie uwzględnia się także wyniki badań internistycznych i laboratoryjnych.
W zależności od wyniku pacjenci rozpoczynają etap terapeutyczny, który realizowany jest w zależności od głównej dolegliwości pacjenta. Innym programem objęci są pacjenci psychotyczni, a inny przeznaczony jest dla chorego z zaburzeniami afektywnymi.
Uczestnik programu otrzymuje pomoc z zakresu psychoedukacji, psychoterapii i treningu umiejętności społecznych. Wraz z najbliższymi pacjenta odbywać się będą sesje rodzinne i konsultacje pracownika socjalnego. Każda osoba w programie ma ustalony indywidualny plan terapeutyczny. Cały czas opiekę nad pacjentem sprawuje lekarz psychiatra, a opieka koordynowana jest, o ile istnieje taka potrzeba, przez indywidualnego asystenta pacjenta. Jednocześnie, co ma fundamentalne znaczenie dla pacjenta, leczenie po zakończeniu Programu może być kontynuowane w ramach ubezpieczenia zdrowotnego na zasadach ogólnych.
- Ideą programu jest deinstytucjonalizacja pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi – podkreśla dr Skrzypkowska – Brancewicz. Pacjent, który otrzymuje opiekę w swoim środowisku, ma lepsze warunki do powrotu do zdrowia, od tego, który jest długotrwale hospitalizowany. Program „Gdańsk Cię wspiera” to cenna i nowatorska inicjatywa podjęta przez miasto, by pomóc tym mieszkańcom, którzy najbardziej tej pomocy potrzebują – dodaje.

 

URZĄD MIEJSKI W GDAŃSKU 

opal copy