Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Trzech zainteresowanych opracowaniem dokumentacji projektowej dla modernizacji Długiej i Długiego Targu

Trzy firmy złożyły wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu dotyczącym opracowania dokumentacji projektowej dla modernizacji ul. Długiej i Długiego Targu w Gdańsku. Teraz mają dwa miesiące na przedstawienie autorskich koncepcji przebudowy, która – przypomnijmy – planowana jest na 2018 rok.

W ostatnich dniach lipca Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ogłosiła dialog konkurencyjny mający na celu wyłonienie wykonawcy, który opracuje kompletną dokumentację projektową dla modernizacji ul. Długiej i Długiego Targu w Gdańsku. 

Wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu złożyły firmy:  

Architekci Gzowski & Gzowski s.c. z Gdańska i Restudio Sp. z o.o. z Gdańska,  

COMPONO Sp. z o.o. ze Szczecina, 

PALMETT Sp. z o.o. sp. komandytowa z Warszawy  

Dialog konkurencyjny to specyficzna procedura przetargowa, która stosowana  jest z uwagi na złożony charakter zamówienia, gdy trudno jest szczegółowo opisać przedmiot realizacji, a cena nie jest jedynym kryterium wyboru oferty. Wybór wykonawcy prowadzony jest dwuetapowo. W pierwszym etapie zainteresowani realizacją wykonawcy składają wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Z wybranymi wykonawcami zamawiający prowadzi dialog, a po jego zakończeniu składane  są oferty.  

- Jeżeli złożone w DRMG wnioski nie zawierają błędów formalnych, to wszystkie trzy firmy zostaną zaproszone do przedstawienia, w terminie 60 dni, koncepcji dla przebudowy ul. Długiej i Długiego Targu. Następnie przedstawione koncepcje oceniane będą przez przedstawicieli DRMG, ZDiZ oraz przez powołaną zarządzeniem Prezydenta Miasta Gdańska, Radę Programową dla przebudowy ul. Długiej i Długiego Targu – mówi Agnieszka Zakrzacka, rzecznik DRMG.  

Na podstawie przedstawionych koncepcji przygotowany zostanie SIWZ, czyli Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia, na podstawie której firmy uczestniczące w dialogu będą mogły przedstawić oferty cenowe na opracowanie szczegółowej dokumentacji projektowej.  

Z wykonawcą, który złoży najkorzystniejszą ofertę, podpisana zostanie umowa na opracowanie projektu z terminem  do 4 grudnia 2017 r. 

- Ulica Długa i Długi Targ to przestrzeń zabytkowa o wyjątkowej wartości historycznej, urbanistycznej, architektonicznej i symbolicznej. Powołana przez Prezydenta Miasta Gdańska Rada Programowa opracowująca wytyczne dla koncepcji przebudowy ulicy Długiej i Długiego Targu postanowiła nie określać jednak żadnego okresu historycznego, który miałby stać się punktem odniesienia dla rozwiązań projektowych. Zaleciła natomiast poszukiwanie rozwiązań, które staną się odpowiedzą na oczekiwania współczesności i przyszłości. Zasadą, która powinna przyświecać projektantom powinna stać się dewiza "tu i teraz" oraz witruwiańska triada wartości - trwałość, użyteczność i piękno – mówi zastępca prezydenta Gdańska Piotr Grzelak.  

Zgodnie z wytycznymi Rady Programowej przy opracowaniu koncepcji należy wziąć pod uwagę w szczególności:

 

  • wartości urbanistyczne i architektoniczne ulicy Długiej i Długiego Targu, na ich cechy kompozycyjne, widoczne w geometrii rzutu;

  • wartości społeczne:    projekt  powinien    wziąć  pod  uwagę  potrzeby  i  oczekiwania mieszkańców, powinien także uwzględnić konieczność zapewnienia dostaw (w godzinach rannych) do sklepów i restauracji;

  • ekologię: projekt  powinien  wziąć  pod  uwagę  specyficzne  nasłonecznienie  obu przestrzeni (jedna strona słoneczna, druga - zacieniona), zapewnić dostępność wody dla roślin, uwzględnić   zastosowanie   nowoczesnych   rozwiązań   technologicznych (proekologicznych);

  • aspekt komercyjny  przestrzeni, zmieniający się wraz z porami roku - duże natężenie ruchu  turystycznego  latem  i  jego  zamieranie zimą; należy zagwarantować możliwości identyfikacji, oglądania i fotografowania najcenniejszych fasad i detali architektonicznych (nie przysłaniać).

  • zmieniający się kontekst otoczenia - zmiany  w  funkcjonowaniu ulicy Długiej i Długiego Targu, które nastąpią po zakończeniu przebudowy ulicy Stągiewnej i Długich Ogrodów, zabudowie Wyspy Spichrzów i oddaniu do użytku centrum handlowego Forum Gdańsk a także ułatwieniu połączenia komunikacyjnego z Dolnym Miastem.  

unnamed umURZĄD MIEJSKI W GDAŃSKU 

opal copy