Previous następna
Nr 5/2012 ...
Nr 4/2012 ...
Nr 3/2012 ...
Nr 1-2/2012 ...
nr 12/2011 ...
Nr 11/2011 ...
Nr 8-10 ...
Nr 7/2011 ...
Nr 6/2011 ...
Nr 5/2011 ...
Nr 3-4/2011 ...
Nr 1-2/2011 ...
Nr 9/2010 ...
Nr 7-8/2010 ...
Nr 6/2010 ...
Nr 5/2010 ...
Nr 3-4/2010 ...
Nr 1-2/2010 ...
Nr 12/2009 ...
Nr 11/2009 ...
Nr 10/2009 ...
Nr 9/2009 ...
Nr 7-8/2009 ...
Nr 6/2009 ...
Nr 5/2009 ...
NR 3/2009 ...
Nr 2/2009 ...
Nr 1/2009 ...

Noblista Günter Grass usiądzie obok Oskarka we Wrzeszczu

Literacki noblista Günter Grass przysiądzie się do Oskarka na ławce przy Placu Wybickiego w swoim rodzinnym mieście we Wrzeszczu. Wykonana z brązu figura zmarłego w tym roku (13 kwietnia) wybitnego pisarza, Honorowego Obywatela Miasta Gdańska, zamontowana zostanie 16 października - w dniu 88 urodzin Grassa.

Fot. Włodzimierz Amerski 026

To będzie pierwszy na świecie umieszczony w miejscu publicznym jego pomnik. Miał on stanąć już w 2002 roku, kiedy prof. Sławoj Ostrowski z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych wykonał dwie rzeźby – Oskarka i Grassa. Ten pomysł nie spodobał się jednak Grassowi. - Pisarz początkowo wyraził zgodę, ale zmienił zdanie. Prawdopodobnie bał się reakcji społeczeństwa niemieckiego, że będą go posądzali o megalomanię. Był też w tym czasie krytykowany. Owszem wyraził zgodę, że jego figura może zasiąść na ławce, ale dopiero po jego śmierci. Teraz zatem będzie mogła cieszyć mieszkańców Wrzeszcza i turystów - powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Fot. Włodzimierz Amerski 046 1

Oskarek to postać z najpopularniejszej powieści Güntera Grassa „Blaszany Bębenek”. Zgodnie z pierwotnym pomysłem, te obie postaci miały siedzieć naprzeciw siebie na ławce nieopodal budynku przy ulicy Lelewela 13, w którym Grass mieszkał za młodu. Ten pomysł nie spodobał się jednak Grassowi, który w korespondencji z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem poprosił, by jego figurę umieścić na ławce dopiero po... jego śmierci. I dlatego w 2002 roku Oskarek zasiadł więc na ławce samotnie.

Co jakiś czas jest on okaleczany z rekwizytu w postaci pałeczki do werbla. Autor pomnika prof. Sławoj Ostrowski powiedział nam, że takich przypadków było już co najmniej pięć. Za każdym razem ubytek trzeba uzupełniać. Prezydent Gdańska też nad tym przykrym faktem utyskiwał i zaapelował do dziennikarzy, aby swoimi publikacjami uświadamiali okolicznym mieszkańcom, że niszczą postać sławnego pisarza, literackiego noblisty, który jest chlubą Gdańska, a zwłaszcza Wrzeszcza, bo tutaj wśród ich dziadków i rodziców mieszkał.

Fot. Włodzimierz Amerski 012

Podczas briefingu prasowego 17 czerwca, podczas którego prezydent Paweł Adamowicz i autor rzeźby prof. Sławoj Ostrowski zaprezentowali figurę noblisty i opowiedzieli o szczegółach jej montażu, jedna z dziennikarek z radia WAWA pokusiła się o przeprowadzenie rozmów z młodzieżą z II LO, mającego siedzibę przy ul. Pestalozziego 7/9, tuż obok pomnika i fontanny.

Fot. Włodzimierz Amerski 049

Okazało się, że niewiele wiedzą o literackim nobliście. Dobrze zatem by się stało, gdyby na 16 października 2015, w ramach lekcji z historii i polskiego, zaprosić młodzież okolicznych szkół, jak i mieszkańców na odsłonięcie pierwszego w świecie pomnika Güntera Grassa.

Fot. Włodzimierz Amerski 053

Tym bardziej, że jak zapowiedziała Iwona Bigos, dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej, w tym czasie w Gdańsku będzie się odbywała siódma edycja festiwalu Grassomania. Literaci będą na Placu Wybickiego we Wrzeszczu czytali fragmenty powieści Grassa. A w jednej z gdańskich restauracji Mestfin, w której kilkakrotnie gościł pisarz, będzie gotowanie potraw według przepisów ze stypy z "Blaszanego Bębenka"". W tym roku festiwal będzie poświęcony twórczości filmowej, która łączy się z działalnością Grassa, bo minęło dziesięć lat od powstania filmu "Wróżby kumaka".

Fot. Włodzimierz Amerski 006 1

Autor rzeźby (na powyższym zdjęciu) profesor Sławoj Ostrowski z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku mówi, że figura jest już gotowa od dawna. - Pisarz zasiądzie po drugiej stronie ławeczki i będzie patrzył na Oskarka. Pomiędzy nimi będzie wystarczająca przestrzeń, aby każdy odwiedzający pomniki mógł usiąść na ławeczce. Grass jest oczywiście ze swoją fajką w ręce i z książką na kolanach, po której chodzi ślimak. Będzie też obok figurka kumaka. Chciałem jak najlepiej oddać jego postać. Ma to swój klimat, taki "grassowski". Koszty odlania pomnika noblisty w skali 1:1, zostały pokryte z budżetu miasta.

Fot. Włodzimierz Amerski 041 1

Lokalizacja pomnika noblisty na Placu Wybickiego we Wrzeszczu, jest w pełni uzasadniona. To tutaj rozgrywają się akcje wielu książek Grassa. Dlatego też na tym placu znajdują się już rzeźby dwóch postaci z twórczości Grassa. Na metalowej ławeczce zasiada wspomniany bohater "Blaszanego Bębenka" Oskar Matzerath, zaś pobliską fontannę wieńczy bohaterka "Kota i myszy" Tulla Pokriefke (na zdjęciu powyżej).

Fot. Włodzimierz Amerski 033

Prezydent Gdańska ponowił również chęć stworzenia izby pamięci Güntera Grassa. Izba miałaby powstać w mieszkaniu na parterze kamienicy przy ul. Lelewela 13 , w którym wraz z rodzicami mieszkał przyszły noblista. Decyzja zależy od zgody na przekwaterowanie obecnych mieszkańców tego mieszkania. Drugim istotnym problemem są też toalety w budynkach przy ulicy Lelewela. Jeszcze za swojego życia Gunter Grass poprosił prezydenta Gdańska, by zamiast stawiać mu pomnik, wybudowano toalety w kamienicy przy Lelewela 13, w której mieszkał. Mimo upływu wielu lat, podobnie jak w czasach dzieciństwa Grassa, mieszkańcy tego domu nadal muszą korzystać ze wspólnych ubikacji umieszczonych na klatce schodowej.

- Pomysł Grassa chciałem zrealizować już podczas mojej pierwszej kadencji, tj. w latach 1998 - 2002. Niestety, moja inicjatywa została odrzucona w głosowaniu przez wówczas rozpolitykowaną Radę Miasta. Przeciwny temu był również Andrzej Jaworski, obecnie poseł PiS. Pomysł wtedy upadł, ale mam nadzieję, że jeszcze kiedyś uda się go zrealizować – powiedział podczas briefingu prasowego Paweł Adamowicz.

Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

opal copy