Finał projektu "Pigułka sztuki dla Seniora"
W dniu 7 grudnia 2020 roku odbył się finał projektu "Pigułka sztuki dla Seniora" realizowany przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych Forum. Był to piękny pokaz Teatru Tańca i Muzyki Dawnej. Panie wystąpiły w strojach patrycjuszek oraz w strojach mieszczek gdańskich, a scenografia przedstawiała gdańskie kamieniczki. Można było poczuć atmosferę starego Gdańska. Ten klimat przedstawiła na zdjęciach Marta Polak.
O projekcie:
TEATR TAŃCA I MUZYKI DAWNEJ w ramach zadania „Pigułka Sztuki dla seniora”. Projekt finansowany w całości przez Miasto Gdańsk w zakresie działań artystycznych i kulturalnych.
W ramach realizacji zadań określonych w projekcie, aplikowanym przez Prezes Fundacji Inicjatyw Społeczno - Kulturalnych FORUM Panią Annę Staruszkiewicz i koordynowanych przez członka zarządu fundacji Panią Edytę Kondracką, najważniejszym elementem w tych wyjątkowo trudnych warunkach pandemii, stało się stworzenie bezpiecznych warunków do integracji wewnątrz i międzypokoleniowej dwóch grup wiekowych seniorek i młodzieży, poprzez edukację kulturalno-artystyczną i sztukę. Jako narzędzie włączania społecznego obu pokoleń stały się zainteresowania dziedzictwem kulturowym „naszego najcudowniejszego miejsca na ziemi” miasta Gdańska i miłości do sztuki baroku, zapamiętanej jako niezwykły czas a kojarzony przede wszystkim z przepychem i bogactwem. Pięknie, misternie zdobione świątynie z całym wachlarzem elementów złoconych oraz wspaniałe malarstwo, między innymi Rubensa, Rembrandta, opiewające odpowiednio ciało i duszę.
Barok w muzyce to przede wszystkim dynamiczny rozwój na każdej płaszczyźnie tej sztuki. Z jednej strony jest to epoka podporządkowana w dużej mierze religii, z drugiej natomiast – czas rozkwitu zespołów, orkiestr i przedstawień scenicznych.
Tak powstał zespół, zakochanych w gdańskim baroku, seniorów i młodzieży, którzy rozwijając swoje pasje oraz zainteresowania, dzielą się wiedzą, poznają tajniki i ciekawostki historii baroku w architekturze starego miasta Gdańska opowiadanej przez pasjonata, znawcę i propagatora historii Gdańska profesora Andrzeja Januszajtisa, w muzyce, tańcu a przede wszystkim w kulturze życia codziennego gdańskich mieszczan.
Dzisiaj możemy podziwiać efekty wspólnego dzieła – taniec seniorek pod kierunkiem artystycznym i choreografii Pani Jolanty Kalisz, ubranych w dawne stroje mieszczek i patrycjuszek projektowanych i wykonanych przez kostiumologa Panią Wiesławę Krasa, do muzyku baroku granej przez młodzież pracowni „ Fletów i Muzyki Dawnej” pod kierunkiem artystycznym Pani Magdaleny Warżawy z Pałacu Młodzieży w Gdańsku – dyrektor Pani Elżbieta Porowska. W realizację zadania zaangażowana była również młodzież z Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 im. Stefana Batorego w Gdańsku – dyrektor Elżbieta Levano oraz młodzież i opiekunowie koła reportażu i studia nagrań pod kierunkiem Bogusława Olszonowicza z Państwowych Szkół Budownictwa im.prof. Mariana Osińskiego w Gdańsku – dyrektor Pani Renata Wypasek.
Prezentację rozpoczniemy tańcem pawana do muzyki - PAVANA – anonimowego kompozytora (XVI w. wyd Thoint Arbeau „Orchesographie”) w wykonaniu zespołów Admicorum i Sorelle Pracowni Magdaleny Warżawy – Pałac Młodziezy w Gdańsku.
Pawana – prawdopodobnie z łac. pavo (paw), taniec dworski w metrum 2/4 lub 4/4, pochodzenia włoskiego lub hiszpańskiego, popularny w XVI i XVII w., charakteryzujący się powolnymi, uroczystymi ruchami, przypominającymi zachowanie pawia. Pierwotnie pawanę, jako pierwszą część suity tanecznej.
Ciekawostka - odmianą pawany jest procesja. Korowody taneczne są najstarszymi formami tanecznymi, wywodzącymi się jeszcze z obrzędowości pogańskiej. W procesji obchodzono dom, uprawy, miejsca kultu. Miały one magiczną moc zabezpieczającą przed złymi duchami i demonami. Zatem pawana w formie procesji jest starsza, a ruch wahadłowy w pawanie, wykształconej jako taniec dworski, wymuszony został ograniczonym miejscem w sali balowej. Ten dostojny taniec początkowo był przeznaczony dla samego króla i książąt oraz ich współmałżonek, przyodzianych w stroje ceremonialne z długimi trenami, które rozpościerały się za nimi w całej ich wspaniałości, właśnie tak jak ogony u pawi.
Pawanę grano również podczas maskarad dworskich, jako muzykę towarzyszącą pochodom, towarzyszyła zaślubinom pary pochodzącej z arystokratycznych rodów, przy jej dźwiękach orszak weselny wkraczał do kościoła. Ale była też tańcem patrycjatu miejskiego. Procesje ciągnące ulicami miasta z okazji świąt bractw cechowych również poruszały się krokiem pawany.
Pawana jako forma muzyczna występuje w twórczości: Johna Bulla, Williama Byrda, Johna Dowlanda, Jacques'a Championa de Chambonnières.
najstarsza kompozycja instrumentalna z sekwencją kilku kompozycji tanecznych, zwykle utrzymanych w tej samej tonacji , kontrastujących w charakterze i ruchu, stąd też suita taneczna.
Kolejny taniec to jeden z elementów barokowej suity, występujący w wielu odmianach regionalnych – BAROQUE DANCE - GIGUE -kompozytor anonimowy- w wykonaniu zespołu muzyki dawnej GIARDINO ARNONICO.
Gigue (czyt. żig) jest żywym tańcem, który wchodzi w skład czterech podstawowych tańców barokowej suity.
Jak w przypadku większości dawnych tańców, tak i tu nie do końca jesteśmy pewni jego początków, bo mieszają się nazwy, kroki i muzyka. Zacznijmy od nazwy, która w średniowieczu oznaczała instrument smyczkowy (trwają spory, czy chodziło o fidel czy rebec) – tak słowa giga (czyt. dżiga) używa Dante w Raju z Boskiej komedii. Co ciekawe, słowo to nadal funkcjonuje w tym znaczeniu w języku niemieckim. Skrzypce to po niemiecku die Geige (czyt. di gajge): etymolodzy są zgodni, że słowo to wywodzi się od słowa gigue.
Ciekawostka - Jean-Baptiste Lully, choć napisał 17 gigues, wprowadził do tańca imitacje, w czym szeroko go naśladowano. Pierwszy na Półwyspie Apenińskim skomponował gigę Giovanni Battista Vitali w roku 1668. Taniec wszedł nie tylko do suity, ale i do sonaty jako efektowny finał – tak używali go Arcangelo Corelli, Francesco Geminiani i Giuseppe Tartini. Piękne przykłady pozostawili Jerzy Filip Telemann, Jerzy Fryderyk Händel oraz Jan Sebastian Bach
Opracowała Edyta Kondracka
Źródło - dr Krzysztof Komarnicki
zdjęcia Marta Polak